Najbliższy obóz gitary klasycznej

Darłowo, Ośrodek Gitarowy Neptun

23 sierpnia

12.00

Menu

Gitara klasyczna informacje

Czytasz bloga o gitarze – zyskujesz

Nasz informator o gitarze klasycznej powstał z myślą o osobach, które dopiero zaczynają przygodę z gitarą klasyczną. Nasza seria poradników przeniesie Cię w świat wiedzy, która nie była wcześniej tak szeroko dostępna.Sprawdzaj nasze najnowsze informacje, testy gitar klasycznych i akustycznych i dziel się swoimi spostrzeżeniami i opiniami. Serdecznie zapraszamy do lektury – dowiesz się u nas wszystkiego o dobrych gitarach klasycznych.

Szukasz informacji o gitarach klasycznych? Zapraszamy na kanał Lutniczy Outlet.

https://www.youtube.com/channel/UCEbos6WgDQPFd0ULacf20LA

 

Gitary klasyczne: struny nylonowe

 

Gitary klasyczne pochodzą od wcześniejszych instrumentów, takich jak barokowa gitara i lutnia, dzisiejsze klasyczne gitary istnieją już od wieków. Czasami określany jako „gitara hiszpańska”, gitara klasyczna ma nylonowe struny, co nadaje jej ciepły, łagodny ton.

Poza muzyką klasyczną, gitary te są używane przede wszystkim w muzyce flamenco, chociaż „gitary flamenco” różnią się zarówno konstrukcją (wydają się być wykonane z jaśniejszego, cieńszego drewna), jak i tonem. Mają znacznie bardziej perkusyjny dźwięk, z mniejszym wsparciem niż standardowa gitara klasyczna.

 

 

Gra na gitarze klasycznej

 

Chociaż klasyczne gitary można grać za pomocą kilofa, gra się je zazwyczaj palcami lub paznokciami prawej ręki. W szczególności w muzyce klasycznej technika prawej ręki jest integralna w osiąganiu zarówno dźwięku, jak i zróżnicowanych linii melodycznych i harmonicznych, do których są zdolne te instrumenty.

Niezwykle skuteczny jako instrument solowy, gitara klasyczna może jednocześnie dostarczyć wiele melodii i harmonii. Czołowi gitarzyści tacy jak Christopher Parkening, Julian Bream i czcigodny Andres Segovia wykonują wszystko od Bacha i Scarlattiego po Debussy’ego i Chopina.
Rozszerzone horyzonty w muzyce współczesnej

Mason Williams skupił się na gitarze klasycznej w późnych latach 60. z jego przełomową kompozycją Classical Gas. Po kilkukrotnym występie w popularnym serialu The Smothers Brothers, piosenka stała się hitem radiowym Top 10. Od tego czasu wiele razy byli objęci przez innych artystów, takich jak australijski mistrz gitary Tommy Emmanuel, legenda Chet Atkins i Glen Campbell.

Niedawno nagrodzony Grammy album Carlosa Santany z 1999 r. Supernatural obsłużył przebojową piosenkę „Maria Maria”, w której Carlos gra swoje charakterystyczne linie melodyczne na gitarze klasycznej w całym utworze.

 

Budowa i materiały w kitarach klasycznych

Korpus najczęściej składa się z drewna, takiego jak świerk, mahoń, sekwoja lub czerwony cedr, podczas gdy grzbiet i boki są bardziej indyjskie niż palisander lub mahoń; raz powszechnie używany brazylijski palisander nie jest już dostępny. Szyja jest również ogólnie cedrem lub mahoń, podczas gdy podstrunnica jest kontrastowym drewnem, takim jak palisander lub heban. Klasyczne gitary zwykle nie mają znaczników progu.

Mostek i siodełko gitary klasycznej

Części składowe, w tym mostek, siodło, kołki tuningowe i słupki mogą być wykonane z tworzywa sztucznego lub kości. Jedyny metal, który pojawia się na tych gitarach, to ten z kół zębatych na kołkach tuningowych. Dekoracyjne inkrustowane ozdoby z drewna, zwane kerfingiem, wiązaniem lub purflingiem, mogą być umieszczane wokół otworu dźwiękowego, z tyłu lub wokół krawędzi ciała. Chociaż są atrakcyjne, te dotknięcia mogą również służyć wzmocnieniu konstrukcji instrumentu.